Ciekawostki

Służba zdrowia jest kobietą. Rządzą wciąż mężczyźni [WIDEO]

Medycyna jest kobietą, bo aż 65 proc. kadry medycznej stanowią właśnie one. Natomiast to głównie mężczyźni zarządzają systemem ochrony zdrowia.

„Sam tytuł zawodowy to >>lekarz<< i nawet jeśli to kobieta, to mówimy >>lekarz<<, więc w naszym umyśle pojawia się automatycznie mężczyzna – wyjaśnia lekarka pełniąca również funkcję koordynatorki ds. Praw Kobiet i Walki z Dyskryminacją w Ogólnopolskim Związku Zawodowym Lekarzy na Mazowszu.

r e k l a m a

Zauważa, że pomimo pewnych stereotypów obecnie coraz więcej kobiet związanych z zawodami medycznymi zabiera publiczne głos. I to dobrze, bo kobiety mają wiele do zaoferowania.

„Ile można żyć w cieniu? My też chcemy mieć osiągnięcia. Chcemy, aby o nas mówiono, bo jesteśmy bardzo pracowite. Zależy nam na jakości. Ponadto jesteśmy bardzo empatyczne, co też jest istotne w tym zawodzie, chociaż do tej pory niedoceniane” – podkreśla.

Jej zdaniem zawodowe wycofanie kobiet często wynika z wychowania.

„Z domu często wynosimy takie przekonanie, że powinnyśmy siedzieć cicho, wykonywać tylko czyjeś polecenia, zadania. Powinnyśmy się dostosować. Nie możemy się buntować, a jednak, żeby osiągać, trzeba trochę to robić. Stawiać mocno granice. Łamać czasem konwenanse” – stwierdziła lekarka.

„Nie jesteśmy pchane do tego, by wychodzić przed szereg. Pokazywać się. Jest raczej tendencja, by dziewczynki onieśmielać. Potem takie wchodzimy w życie zawodowe” – dodała.

https://youtu.be/auaOGBYfJlU

VIII Kongres Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach odbył się w marcu. Zgromadził setki menadżerów ochrony zdrowia, naukowców, przedstawicieli biznesu, samorządowców, naukowców i polityków. Serwis Zdrowie był jednym z partnerów medialnych kongresu.

Źródło informacji: Serwis Zdrowie

wideo: tamże, fot. ilust.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *