Medycyna

Podstępny morderca powodujący raka ukrywa się w jamie ustnej!

Rak trzustki jest jedna z najbardziej śmiercionośnych chorób onkologicznych. Okazuje się, że jej przyczyna może tkwić w jamie ustanej. Bakteria która bytuje w jamie ustnej może powodować nie tylko raka trzustki ale i jelita grubego.

r e k l a m a

Naukowcy z Virginia Tech udowodnili związek między jedną z bakterii jamy ustnej (Fusobacterium nucleatum) a rakiem trzustki i jelita grubego.

Bakteria ta bytuje w jamie ustnej i dotychczas wiązano ją z takimi chorobami jak zapalenie dziąseł i przyzębia. Okazuje się, że jest ona znacznie groźniejsza i może powodować także śmiertelne choroby onkologiczne.

Fusobacterium nucleatum jest jedną z najlepiej przebadanych bakterii o właściwościach kancerogennych. Dotychczas dotyczyło to jednak tylko raka jelita grubego. Wiemy, że jej obecność znacznie pogarsza rokowania u chorych na ten nowotwór, zwiększa ryzyko przerzutów i powikłań pooperacyjnych – tłumaczy w rozmowie z WP abcZdrowie dr hab. n.med. Wojciech Marlicz.

Mimo, że bakteria Fusobacterium nucleatum jest dobrze znana i przebadana to jej nowe właściwości powodują poszukiwania mechanizmów za pomocą których może ona powodować śmiertelne choroby nowotworowe. Zrozumienie działania tej groźnej bakterii może zmniejszyć ryzyko występowania takich chorób jak rak trzustki oraz jelita grubego.

Źródło: WP abcZdrowie /PP

fot. ilust.

r e k l a m a

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *