Ciekawostki

L4 online. Jak to działa?

Elektroniczne zwolnienie lekarskie można otrzymać bez wychodzenia z domu, wystarczy w tym celu umówić się na zdalną konsultację lekarską. Skąd wiadomo, czy dokument dotarł do pracodawcy? Czy trzeba go informować o tym, co zawiera elektroniczne L4?

Co to jest i jak działa elektroniczne zwolnienie lekarskie?

Elektroniczne zwolnienie lekarskie to doskonałe rozwiązanie dla osób, które z jakiegoś powodu nie mogą się stawić fizycznie w gabinecie lekarza. O L4 online może się starać zarówno samotna mama, która nie ma z kim zostawić dziecka, jak i ktoś, kto z powodu dolegliwości chorobowych nie jest w stanie dojechać do przychodni. Dokument działa identycznie jak klasyczne L4, z tym że jest on wystawiany bez udziału pacjenta, na odległość.

r e k l a m a

Jak zwrócić się o wystawienie elektronicznego zwolnienia lekarskiego?

Aby otrzymać L4 online, należy skorzystać ze świadczeń medycznych online. Polegają one na e-wizytach, wykorzystujących formularze online, na których lekarz ma możliwość wystawienia zwolnienia. Należy pamiętać, że sama usługa nie polega na sprzedaży L4. Podczas wspomnianych konsultacji, specjalista analizuje przesłany przez pacjenta formularz i podejmuje decyzję o wydaniu zaświadczenia lub – w przypadku wystąpienia przeciwwskazań – może odmówić wypisania L4.

Elektroniczne zwolnienie lekarskie jest wystawiane przez lekarzy dowolnej specjalności. Może się o nie starać osoba zatrudniona na etacie lub przedsiębiorca/osoba pracująca na podstawie umowy zlecenie/o dzieło (pod warunkiem że opłaca dobrowolnie składki na ubezpieczenie chorobowe).

Jak sprawdzić L4 online? Skąd wiadomo, że pracodawca otrzymał informację o zwolnieniu?

Pacjenci, którzy korzystają po raz pierwszy z elektronicznego zwolnienia lekarskiego, często nie wiedzą, jak sprawdzić L4 online po jego wystawieniu przez lekarza. Tymczasem zaświadczenie jest zawsze przesyłane automatycznie na Internetowe Konto Pacjenta, a także na profil Platformy Usług Elektronicznych płatnika składek i do systemu ZUS. Pacjent może sprawdzić swoje zwolnienie z poziomu przeglądarki internetowej (po zalogowaniu się na stronie www.pacjent.gov.pl) lub poprzez włączenie bezpłatnej aplikacji Ministerstwa Zdrowia mojeIKP i wyświetlenie w niej dokumentu.

Pracodawca widzi zwolnienie lekarskie online pracownika w systemie zwykle do dnia następującego po dniu wystawienia dokumentu. Mimo to należy poinformować zakład pracy o swoim stanie zdrowia i wystawionym dokumencie, np. drogą telefoniczną. Natomiast nie ma potrzeby, aby dodatkowo dosyłać lub donosić wydrukowane potwierdzenia, chyba że pracodawca nie ma konta PUE ZUS (o czym powinien poinformować pracownika wcześniej).

Co zawiera elektroniczne L4?

Elektroniczne zwolnienie lekarskie składa się, podobnie jak klasyczne L4, z cyfry 1 lub 2 (to informacja na temat tego, czy chory może poruszać się i wychodzić z domu, czy jest to tzw. zwolnienie leżące). Tym, co zawiera elektroniczne L4, jest również jedna z liter, od A do E, gdzie:

  • A to niezdolność do pracy po przerwie trwającej do 60 dni, spowodowana tą samą chorobą co przed przerwą. Zamieszczenie tej informacji jest jednoznaczne z brakiem prawa do zasiłku chorobowego na nowy okres zasiłkowy, tj. na kolejne 182 dni,
  • B to niezdolność do pracy w czasie ciąży. Zamieszczenie tej informacji oznacza, że kobieta ma prawo do okresu zasiłkowego wynoszącego do 270 dni oraz zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego przy zastosowaniu 100% podstawy wymiaru,
  • C to niezdolność do pracy wynikająca z nadużycia alkoholu. Takie oznaczenie na L4 nie zapewnia ochrony w postaci prawa do zasiłku chorobowego przez okres pierwszych 5 dni niezdolności do pracy,
  • D to niezdolność do pracy spowodowana gruźlicą. Takie L4 uprawnia do ustalenia okresu zasiłkowego wynoszącego do 270 dni,
  • E oznacza zdiagnozowanie choroby zakaźnej o okresie wylęgania dłuższym niż 14 dni lub innej choroby, której objawy ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni. Informacja ta jest podstawą do zastosowania przedłużonej ochrony ubezpieczeniowej.

Natomiast pracodawca, który wyświetla elektroniczne zwolnienie lekarskie, nie widzi kodu choroby, z powodu której zostało wystawione L4. Takie dane są objęte tajemnicą lekarską.

Źródło informacji: Nasza Recepta

fot. ilust.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *