Medycyna

Groźne „fake news” w medycynie

„Fake newsy także w medycynie osiągnęły mistrzostwo. W tej chwili coraz częściej za wiadomością o leku, poradzie zdrowotnej nie stoi człowiek, ale sztuczna inteligencja. Jak nie dać się zwieść i braku ostrożności nie przypłacić zdrowiem?” – radzi Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

„Widzimy, że w tej chwili 80 proc. ataków antyszczepionkowych to boty, sztuczna inteligencja, która dopasowuje się do treści wyrażonych przez autora np. wpisu na Twitterze” – ostrzega wiceprezes w rozmowie z Serwisem Zdrowie.

Zwraca uwagę, że perfidia fake newsów polega na tym, że zawierają ziarno prawdy – jak w słynnym o mężczyźnie, który po szczepieniu stracił rękę. Faktem było, że się zaszczepił i po szczepieniu stracił rękę, ale urwała mu ją petarda…

Marek Tomków był uczestnikiem VIII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach, który zgromadził setki menadżerów ochrony zdrowia, naukowców, przedstawicieli biznesu, samorządowców, naukowców i polityków. Serwis Zdrowie był jednym z partnerów medialnych kongresu.

Źródło informacji: Serwis Zdrowie

fot. ilust.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *